Jak znaleźć motywację do codziennej aktywności fizycznej?

Znalezienie czasu na codzienne aktywności sportowe bywa trudne. Jednak jeszcze trudniejsze jest odnalezienie motywacji do tego. Jeśli problem dotyczy ciebie, nie przejmuj się, nie jesteś w tym osamotniony. Częstym powodem tego jest fakt, że wielu osobom regularne uprawianie sportu kojarzy się z dużym wysiłkiem, ogromem poświęconego czasu, koniecznością zakupu specjalnego stroju oraz karnetu na siłownię. Już od samego myślenia o tym może zakręcić się w głowie. A przecież to nie tędy droga. Narzucanie na siebie zbyt dużej presji na raz przyniesie skutki dalekie od zamierzonego. To jak w takim razie najskuteczniej zmotywować się do codziennego ruchu?

Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.

Sport to… przyjemność!

Nie zgadzasz się z tym stwierdzeniem? To znaczy, że źle do tego podchodzisz. Uprawianie sportu nie musi oznaczać wizyt na siłowni co drugi dzień lub bieganie w maratonach. Jeśli nie jesteś fanem podnoszenia ciężarów, ani biegania na dłuższe dystanse, nie dyskwalifikuje cię to jeszcze z możliwości odnalezienia przyjemności z ruchu. Na świecie istnieje wiele różnych dyscyplin sportu, a każdy ruch, nawet najmniejszy, jest lepszy niż żaden. Zastanów się co lubisz robić w wolnym czasie – chodzić na basen, spacerować, tańczyć lub grać w ping ponga? A może zawsze marzyłeś, aby nauczyć się gry w tenisa lub jazdy na rolkach, ale nigdy nie miałeś takiej możliwości? Spróbuj odnaleźć dziedzinę, która po prostu będzie sprawiała ci przyjemność. Wtedy nie będziesz musiał zmuszać się do jej wykonywania.

Małymi krokami do celu

Jednym z najczęstszych popełnianych błędów jest stawianie sobie poprzeczki zbyt wysoko już na samym początku sportowej przygody. Osoby, które przez wiele lat nie miały zbyt wiele wspólnego ze sportem z dnia na dzień narzucają sobie codzienne ćwiczenia na siłowni. Nic dziwnego, że po 2 tygodniach rezygnują. Sukces tkwi w małych krokach, które realnie jesteś w stanie postawić. Jeśli twoim docelowym planem są treningi na siłowni kilka razy w tygodniu, zacznij najpierw od porannych 30-minutowych ćwiczeń w domu. Nie potrzebujesz na starcie profesjonalnego sprzętu. Wystarczy kawałek podłogi, mata do jogi, skakanka czy ciężarki. Organizm musi się przyzwyczaić do większej ilości wysiłku. W innym wypadku zacznie się buntować, a ty po 2 treningach na siłowni będziesz odczuwać taki ból, że już nigdy tam nie wrócisz. Przed wykupieniem karnetu na siłownię możesz również znaleźć w Internecie interesujący cię trening i spróbować wykonać go samodzielnie w domu. To dobry sposób na to, aby najpierw powoli przyzwyczaić organizm do zwiększonej aktywności. Warto przy tym kontrolować stan swojego organizmu, a w tym pomoże ci smartwatch Vector Smart, który dzięki wbudowanej funkcji pulsometru i mierzenia temperatury pozwoli ci mieć pełną kontrolę nad swoim ciałem. A co jeśli zapomnisz o zaplanowanym treningu? Nic nie szkodzi. Zegarki dodatkowo wyposażone zostały w możliwość powiadamiania o braku aktywności. Teraz już nic nie przeszkodzi ci w regularnych treningach.

Każdy pretekst jest dobry

Bardzo mocno wiąże się to z poprzednią poradą. Wiele z nas mówi sobie, że od jutra zacznie ćwiczyć, zapisze się na siłownię lub znajdzie trenera personalnego. A gdy przychodzi co do czego to wybieramy windę zamiast schodów lub autobus zamiast roweru. Każdy pretekst jest dobry, żeby wykonać przynajmniej minimalny ruch. Dlatego od dziś zacznij szukać w swoim codziennym życiu sytuacji, w których możesz zrezygnować z wygody na rzecz wykonania jakiejś aktywności fizycznej. Jeśli wybierasz się do pobliskiego sklepu, wybierz spacer, a nie samochód. Umówiłeś się ze znajomymi? Zaproponuj im wspólny spacer. Zacznij jeździć do pracy na rowerze. Zobacz w jak szybki i prosty sposób możesz dodać do swojego życia ruch – bez wydawania pieniędzy, kupowania drogiego sprzętu czy zmuszania się do wyjścia na siłownię. Dobrym sposobem na to jest również narzucenie sobie dziennej liczby kroków do przejścia. Takie drobne cele motywują do działania, a na sam koniec dnia dają ogromną satysfakcję – o ile uda się je nam osiągnąć. Pomoże ci w tym zegarek marki Vector Smart, który posiada funkcję krokomierza.

W grupie raźniej

Nic tak nie motywuje, jak przysłowiowy kopniak od drugiej osoby. Jeśli wypróbowałeś już wszelkie możliwe sposoby na zmotywowanie się do zwiększenia ilości ruchu w swoim życiu, a efektów nadal brak, spróbuj pośród swoich bliskich znaleźć kogoś, kto może mieć ten sam problem. Umówcie się na wspólne wyjścia na rower czy basen. W ten sposób będzie mogli wzajemnie się motywować, a dodatkowo perspektywa spotkania się z kimś bliskim sprawi, że twoja motywacja do wyjścia z domu i wykonania zaplanowanej aktywności zdecydowanie wzrośnie.

Każdy z nas ma czasem problem ze znalezieniem motywacji do działania. I nieważne czy chodzi o rozpoczęcie nauki nowego języka, gotowanie zdrowych obiadów czy regularne aktywności fizyczne. Ważne jest to, aby znaleźć sposób na poprawienie sytuacji. Rozwiązania problemu z rozpoczęciem ćwiczeń masz na wyciągnięcie ręki. A możesz mieć i na ręce, bo jednym z tych rozwiązań jest smartwatch Vector Smart.